Diana Ozon | 11 April 2006Pop vs Poetry
Op Pop versus Poetry bevind ik mij met Deelder en Vinkenoog aan mijn zijde weer in het team van de Popdichters. De titel Pop Poetry dekt de lading prima alleen dat versus, die strijd tegen musici is nep. Het verschil tussen popmuzikanten en dichters hebben we al meer dan 20 jaar geleden laten verdwijnen.Popdichters waren we; Deelder, Vinkenoog en ik. In 1983 bracht Bulkboek themanummer en een videoband uit van dichters die op dat moment naast literaire lezingen in het popcircuit optraden. Het was toen ongewoon buiten het poëziecircuit te treden. Met of zonder muzikale begeleiding stonden we tussen popgroepen geprogrammeerd. Eindelijk was poëzie vermaak voor grote groepen jongeren en de oudere jongeren van de beatgeneratie. Dichters werden artiesten die avond aan avond op poppodia optraden.
Op 12 juni 1982 vond in de bovenzaal van gebouw Kunstmin in Delft het Eerste Nederlandse Performancedichtersfestival plaats. Organisator Hilbrand Gringhuis schreef mij destijds: "Zoals je weet zullen er die avond door Bulkband opnames gemaakt worden voor een videoband. Wordt literatuuronderwijs toch nog leuk!"
Gringhuis stelde voor Bulkboek een selectie samen van de individuele dichters die hij in het popcircuit aantrof: Simon Vinkenoog, Johnny van Doorn, Jules Deelder, Bart Chabot, Ton Lebbink, Herman Brand, Casper van den Berg en ik. De Bulkvideo werd gebruikt in filmzaaltjes van jongerencentra en voor onderwijsdoeleinden. Een generatie groeide met ons op. Rijmenam maakte schoolagenda's van ons. We sloegen een brug tussen poëzie en het grote publiek.
In het poetryslamtijdperk van de 21e eeuw besluiten de Wintertuin en productiehuis Oost Nederland opnieuw een verbinding te leggen tussen popminnende jeugd en de voor veel jongeren afstandelijke literaire wereld. Mij wordt gevraagd deel te nemen in het dichtersteam.
We nemen het in een boksring verbaal op tegen popmuzikanten die zonder band hun Nederlandstalige teksten voordragen. Het publiek bepaalt per applausmeter in diverse rondes de winnaar. De setting is compleet volgens een boxgala: rondemiss, scheidrechter, masseurs, jury, satijnen badjassen, gong, rookmachines en speciale belichting. Het is één grote show waarin we acteren, onze tegenstanders knock-out slaan met onze performances, op het publiek spelen en onze sterkste acts en podiumteksten neerzetten. Op zich vormt het qua optreden een hoogtepunt in de geschiedenis van de podiumpoëzie. Deelnemen is pure pret. Popmuzikanten en acteurs noemen optreden niet voor niet ‘spelen’. Het gaat niet om de winnaars maar om het toneelspel. Het is camp. Een catchwedstrijd waarbij bijna elk effect door de taaltitanen van te voren is uitgedacht.
Het team wordt steeds verder uitgebreid. Zaaleigenaren en festivalorganisatoren krijgen de keuze uit een groeiende poule zangers en dichters. André Manuel (ex-Krang), Bazz (VanKatoen), Bob Fosko (Raggende Mannen), Daniël Dee (de Medeklinkers), Def P (Osdorp Posse), Denvis Wankalot (The Spades), Diana Ozon (Trio Schmal, Droog & Ozon), Hans Vandenburg (Gruppo Sportivo), Jeroen Naaktgeboren (De Woorddansers), Jules Deelder (Trio Lik me Reet), Marco Roelofs (Heideroosjes), Mia Mia, Quirien van Haelen, Rick de Leeuw (Tröckener Kecks), Roos (Roosbeef), Ruben van Gogh, Sieger M. Geertsma, Simon Vinkenoog (Spinvis), Spacekees (Spacekees & Terilekst), Thé Lau (The Scene), Tim Beumers (VSOP), DJ MP, Tjitse Hofman (Dichters uit Epibreren), Tjitske Jansen, Wan Tan (Fata Morgana)
Per gelegenheid staan er 4 kopstukken van elk team in de ring, 6 acteurs brengen het spel van de boxshow. Een dj en een technicus brengen de juiste sfeer en een paar medewerkers van de Wintertuin en ON zorgen voor een naadloos programma waarin niets aan het toeval wordt overgelaten. Alleen het publiek en de teamleden zelf hebben nog onverwachte invloed op het gebeuren. Naast onzichtbaardere medewerkers die bvb de ring opzetten en achter de schermen Pop vs Poets regelen is het een reizend circus van 20 man. Een behoorlijke theaterproductie die daardoor een bijbehorend prijskaartje heeft hoewel het voor de geboden line-up zeer voordelig is. De som der delen maakt het wel zwaar voor menig organisatiebudget. Na anderhalf jaar valt het doek.
PvP gooit de handdoek in de ring en de prijsvechters gaan weer individueel verder. We hebben nooit anders gedaan. Het was super om weer samen te zijn maar ook ieder voor zich zijn wij op alle fronten gladiatoren voor de poëzie. Met of zonder muziek.
Meer foto's staan in diana-ozon.nl/Haganum
Edities van Pop vs Poetry staan in het Optreedarchief:
8 April - Den Haag foto's, verslag en tourinfo
10 November - Hengelo
6 Augustus - Deventer met foto's
5 Juni - Pop vs Poetry met foto's en verslag
5 Mei - Hengelo met foto en verslag
Over de Popdichters zie ook Ozon de Maximaal
Ozon's optredens op poppodia o.a. in Podiumjubileum